zdjęcie Autora 2023
o tym blogu   •   o mnie   •   email   •   facebook

Spis tekstów. Cykl: Czytanie.... Numery 1 - 16

[photo]Piwowoński i McClusky
Mając 9 lat przeczytałem małą książkę Piwowońskiego, gdzie występował McClusky. W pamięć mi zapadło zdanie: Atakować, McClusky, atakować, za wszelką cenę atakować!

[photo]Autyzm pisma
Pisanie, także to w internetowych komunikatorach, ma cechy autystyczne. Zarazem jest ulgą i szansą dla tych, których blokuje bezpośredni kontakt.

[photo]Autyzm i sztuczne języki
Autyzm to brak kontaktu, autystyczne cechy mają więc nadużycia mowy i rozmowy, w tym poezja, sztuczne języki i gadulstwo.

[photo]Autyzm i esencja
Clara Törnvall odkrywa swój autyzm tak jakby odkrywała swoją esencję. Przy okazji tej lektury znajdujemy, w jak wielkiej mierze kosmogramy astrologii dostarczają esencji.

[photo]Autyzm naszych czasów
Kulturowa moda na autyzm: ciąg dalszy. We współczesnej cywilizacji widać – prócz dominującego czynnika konektywnego – także rosnący element autystyczny.

[photo]Autyzm i moda nań
Autyści, także ci lajt czyli ze spektrum, są wcieloną krytyką cywilizacji pośpiechu, nadmiaru, przebodźcowania, wspólnotowości i światowego połączenia każdego z każdym.

[photo]Szaleństwa osi radialnej
Oś radialna, czyli centralność a peryferyjność, jest miejscem istnych szaleństw, szczególnie w czasach obecnych. Peryferyjność jest zapewne największym bólem polskiej duszy.

[photo]Scruton, ekologia, pobożność, kolonializm
Udomowienie chrześcijaństwa w Polsce nie zaszło, ponieważ religia ta zachowała u nas swój kolonialny charakter. Tak samo jak kolonialną (lub auto-kolonialną) pozostała władza.

[photo]Dlaczego Komandosi nie stworzyli trwałej linii politycznego przekazu?
Dlaczego z nich nie powstała dojrzała, trwała i pewną ręką sterująca (lub konstruktywnie oponująca) elita polityczna, trwalsza niż jedno pokolenie?

[photo]Duchy miast
Kiedyś uderzyła mnie różnica między mroczną, podziemną i plemienną Łodzią, a jasną, otwartą i uogólnioną Warszawą... Przydałby się dyskurs o duchach miast.

[photo]O narcyzmie
Pojęcie narcyzmu wydaje mi się za bardzo rozciągane. Tutaj przedstawiam jego wersję minimum. Nie każdy, kto nam się nie podoba, zasługuje na to miano.

[photo]Obustronna ucieczka w niewinność
Wracam do „Narcystycznej Lewicy, sadystycznej Prawicy”. Gdy się bliżej przyjrzeć, okazuje się, że obie przeciwne strony robią coś bardzo podobnego. Co takiego? – Uciekają w niewinność.

[photo]Narcystyczna Lewica, sadystyczna Prawica
Czytanie Jakuba Wiecha „Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy”. Prawica nie przeczyta tej książki: nie ten adresat. Nie przypadkiem na Prawicy zebrali się denialiści...

[photo]Sandauera o polskich pisarzach Żydach
O cennej i zwięzłej analizie pt. „O sytuacji pisarza polskiego pochodzenia żydowskiego” z 1982 r. Po prawie 40 latach warto by napisać ciąg dalszy.

[photo]Graebera, „Dług”. Komunizm, wymiana i hierarchia
Nasze ekonomiczne działania i relacje z ludźmi wykonujemy wg trzech wzajemnie sprzecznych zasad: komunizmu, wymiany i hierarchii. Jak w tym się nie pogubić?

[photo]Bartosza Kuźniarza „Król Liczb”. Czy kapitalizm przeżyje człowieka?
Starszym „ekosystemem” na Ziemi jest Życie, nowszym Kapitał. My-człowiek jesteśmy podzieleni między królestwa obu bóstw: boga Życie i boga Kapitał.


« Zaloguj się / Zarejestruj »

astroanaliza

Astroanalizy

Wykonuję indywidualne astroanalizy (analizy urodzeniowego kosmogramu/horoskopu) i prognozy (badania cykli czasu).


AstroAkademia

Akademia AstrologiiAstroAkademiaastroakademia.pl

Na stronach AstroAkademii znajdziesz:
— teksty n.t. astrologii, także w ujęciu praktycznym
— fora dyskusyjne n.t. astrologii
— programy do rysowania kosmogramów i generowania efemeryd
— kursy astrologii, zarówno dla początkujących jak i zaawansowane
— webinaria: na żywo i archiwalne.


Taraka

Tarakataraka.pl

E-magazyn dedykowany inspiracjom szamańskim i etnologicznym, astrologii i innym symbolicznym sposobom poznania, oraz ekologii i futurologii. Istnieje od 1997 r., zawiera ok. 8100 tekstów 476 autorów.

Wojciech Jóźwiak na Mastodon