Blogowa społeczność składa się ze mnie-autora i z Obserwatorów.
Obserwator ma swoje konto, czyli właściwie, pakiet danych o sobie zapisany w bazie danych.

Obserwatorem zaczynasz być w wyniku udanego zarejestrowania się. Czyli: rejestrujesz się – w tym momencie zostaje założone twoje konto w systemie bloga – i zostajesz Obserwatorem.

Do rejestracji służy strona „Twój status”: https://wojciechjozwiak.pl/status.php. Na tej samej stronie (pod tym samym adresem) jest też logowanie i przywracanie hasła (czyli tzw. po ang. Rescue – ratunek na wypadek, gdybyś hasła zapomniał/a.)

Prócz tego użytkownicy Taraki otrzymali w emailu (13 września 2020, o godz. 17:17) link powodujący jednocześnie rejestrację i przeniesienie danych z Taraki. Wielu z Was z tego sposobu skorzystało! Być może powtórzę tę akcję dla uczestników AstroAkademii.

Dane Obserwatora składają się z następujących pozycji:

 1. Id – identyfikator, czyli kolejny numer rejestracji, potrzebny systemowi, ale ludzkim użytkownikom całkiem niepotrzebny.
 2. Alias – identyfikator nie numeryczny, tylko słowny. Występuje w adresach url (adresach stron), np. Twoja prezentacja, inaczej „profil”, ma adres https://wojciechjozwiak.pl/profile.php?alias=twoj_alias. Alias jest robiony przy rejestracji z adresu email: jest to początek adresu przed małpą @. Czyli jeśli masz adres np. prezes@gmail.com, to alias będzie „prezes”. Ale uwaga: alias możesz zmienić na stronie status.php. Najlepiej zrób to od razu na początku, ponieważ lepiej jest, jeśli alias jest stabilny i nie zmienia się.
 3. Nick – którym oczywiście może być imię i nazwisko. Nick robisz sobie sam/a na stronie status.php. Dopóki nie masz nicku, zamiast nicku wyświetla się alias, ale wtedy kursywą; tak jest np. w nagłówkach komentarza, kto jest jego autorem.
  Uwaga: nalegam, żebyś zrobił/a sobie nick równy imieniu-nazwisku. Tak jak to jest praktykowane na FB. Moda na ukrywanie się w Internecie minęła. Dla mnie jako autora bloga i jego „twarzy” twoja jawność jest ważna, bo jest to wyraz zaufania.
  Oczywiście, jeśli ktoś jest znany bardziej pod nickiem-nickiem niż pod imieniem-nazwiskiem, to spokojnie może użyć tego nicku, który się z nim/nią zrósł.
  Jeśli jednak twoją wolą jest używanie nicku-nie-imienia-nazwiska, to błagam, żeby nie był taki, który zniechęca do kontaktu z nosicielem/ką, ani nie wyglądał jak numer rejestracyjny pojazdu.
 4. Adres email – ten, którym się zarejestrowałeś/aś. Adresu nie zmienisz ze swojego poziomu. Możesz zgłosić taką chęć mnie i wtedy zmienię z poziomu administratora.
 5. Czy ujawniać adres email. Adres email może być widoczny na stronie twojego profilu (i tylko tam), ale może być ukryty czyli po prostu tam nie będzie wstawiany. Do tego służy ta opcja. Ustalasz ją przez status.php.
 6. Krypto-kod hasła. Tylko dla systemu – poza system nie ma prawa wyjść. Same hasła nie są nigdzie przechowywane.
 7. Identyfikator w Tarace – wstawiany do danych automatycznie, nie edytowany przez ciebie. Powoduje, że wyświetla się link do twojego profilu w Tarace. Jeśli chcesz usunąć, zgłoś.
 8. Opis, czyli twoja auto-prezentacja. Edytujesz przez status.php. Jeśli twoje dane zostały przeniesione z Taraki i miałeś/as tam profil (nie każdy użytkownik miał) to opis też został przeniesiony. Opis jest publicznie widoczny na stronie twojego profilu.
 9. Zdjęcie – wstawiasz lub zmieniasz przez status.php. Automatycznie przenoszone z Taraki jak wyżej.
 10. Adresy twoich stron internetowych. Wstawiasz/edytujesz przez status.php. Jeśli masz więcej niż jedną stroną (nie licząc Facebooka) adresy oddzielasz tylko spacją. (Nie przecinkiem. Więcej o tym piszę na status.php.)
 11. Twoje Facebooki czyli identyfikatory twoich miejsc na FB. Jeśli masz więcej niż jedno, oddzielasz spacją. Nie piszesz całego adresu url Facebooka tylko sam goły identyfikator.
 12. Czy chcesz dostawać powiadomienia emailem o nowych tekstach? – Jeśli nie chcesz, od-znaczasz na status.php.
 13. Czy chcesz dostawać powiadomienia emailem o nowych komentarzach? – Jeśli nie chcesz, robisz jak wyżej.

Bardzo apeluję i zachęcam, żeby każda Obserwatorka i każdy Obserwator wyedytowali dla siebie eleganckie nicki, możliwie będące imieniem-nazwiskiem, oraz uprzejme, prawdziwe i szczere prezentacje czyli opisy, i zaopatrzyli się w zdjęcia.

Logujesz się i wylogowujesz na stronie status.php. Nie musisz się wylogowywać, ponieważ blog ma szyfrowany dostęp, co widać po adresie: https, a nie http. Ja pozostaję stale zalogowany.

Przy okazji: na czym polega zalogowanie? W momencie zalogowania system bloga wysyła do przeglądarki w twoim komputerze lub telefonie ciasteczko, które zawiera identyfikator tego logowania. Ten sam identyfikator zostaje zapisany w systemie bloga, tj. w jego bazie danych. Kiedy ponownie otwierasz stronę bloga, jego system „widzi” ciasteczko i rozpoznaje twoją przeglądarkę jako „znajomą”. To wszystko. (Piszę o tym, ponieważ zalogowanie bywa wyobrażane jako jakiś tajemny „kanał” przez który jakieś dane mogą zostać „wyssane” z komputera. Tak raczej nie jest.)

Co możesz robić na stronach bloga, prócz oczywiście czytania artykułów, komentarzy i profili Obserwatorów? – *Komentować i *dostawać powiadomienia. Opcji będzie więcej. Przewiduję *poufne artykuły dostępne tylko dla zalogowanych (czyli dla Obserwatorów); *własne teksty Obserwatorów zamieszczane przez nich na profilu; *ogłoszenia Obserwatorów o ich imprezach, też na profilu. Mam dalsze plany rozwojowe, ale nimi się nie chwalę, bo to trochę potrwa.

Blog wojciechjozwiak.pl a inne moje strony. Tutaj będę zamieszczać teksty nie-astrologiczne. To co piszę na temat astrologii i astro-historii, także nt. tarota ewentualnie innych dywinacji, publikuję w AstroAkademii. (Którą też teraz rozbudowuję i optymalizuję.) Moje angielskie teksty będą na www.astroalter.com. Tutaj zamierzam kontynuować „seriale” (czyli sub-blogi) z Taraki: „Czytanie...” i „Kolej warszawsko-wiedeńska” – i może któreś inne.

Pilnym zadaniem jest dorobienie skórki na telefony, co obiecuję zrobić możliwie wkrótce.


Ciekaw jestem Twoich uwag i propozycji.

Jeśli zauważysz jakieś błędy lub niedoskonałości, zgłaszaj: tutaj w komentarzu lub emailem do mnie: blog@wojciechjozwiak.pl.