Co jakiś czas natrafiam, że ktoś pisze, iż świadomość stwarza świat doprowadzając funkcję falową do kwantowego kolapsu. Skąd ten pomysł?
Kto wymyślił, że świadomość stwarza świat przez kwantowy kolaps? To pytanie jest poważne. Co jakiś czas natrafiam, że ktoś pisze, jak wyżej. – Że:
Świadomość stwarza świat (nieustannie), ponieważ powoduje akty kwantowego wyboru, czyli doprowadza do kolapsu funkcji falowej, przez co to, co dotychczas było "kwantowo nieokreślone" i było "czystą możliwością" teraz oto staje się twardą nieodwracalną rzeczywistością.
Napisałem najlepiej jak potrafię ten pogląd streścić.
Ale – to jest to pytanie – kto to napisał? Gdzie jest źródło? Skąd i od kogo zaczęła się ta koncepcja? Albo: kto ją wyraził w sposób wypracowany? Na kogo można się powołać jako na źródło?Jeśli coś wiesz (Ty, tak, Ty!), napisz.

Ilustracja z pixabay.com.
Komentarze:
W sensie, że umysł stwarza świat przez obserwację?
Noblista z Oxfordu Roger Penrose i Stuart Hammeroff z Uniwersytetu Arizony
https://phys.org/news/2022-06-collapsing-theory-quantum-consciousness.html
https://iai.tv/articles/consciousness-is-the-collapse-of-the-wave-function-auid-2120
5.
2022-10-20 13:33:59.
Arek 
:
Ja czytałem o tym...
Ja czytałem o tym w książkach Goswamiego. Np. w Kwantowym umyśle, str. 14. Bym wkleił fragment, ale nie wiem czy można kopiować.
...dziękuję za wskazówki. Idę czytać. :)
Dodam, że zacząłem myśleć o tej sprawie (kwantowego stwarzania świata przez świadomość) przy czytaniu Ernesta Gellnera
„
Postmodernizm, rozum i religia”. To kwantowe stwarzanie wydało mi się dobrym podkładem filozoficznym (ontologicznym) pod opisany przez Gellnera postmodernistyczny relatywizm.
Równoległe pytanie brzmi: "Co by było, gdyby nie było wspólnego świata?" -- Tylko ileś tysięcy-milionów-miliardów mało podobnych i źle się komunikujących subświatów lub raczej kanałów do których podłączone są poszczególne świadomości. Jak w "Matrixie".
7.
2022-10-21 08:52:21.
Damian Sadowski 
:
Niedokończona rewolucja Einsteina
Mi się podobała książka Lee Smolina, która jest w zasadzie przeglądem modeli mechaniki kwantowej z ich rysem historycznym, krótkimi motywacjami i opisem działania. Wywiady z nim na youtube też są przyjemne i ma ciekawy background, np jego rodzice byli w ruchu Gurdzijewa. Krótka 10 min rozmowa na yt - https://www.youtube.com/watch?v=y9KqJu4dGp4