2023-10-31
Jak zastosować (i czy się da, w ogóle?) sztuczną „generatywną” inteligencję w AstroAkademii?
W Money.pl jest (z czerwca 2023) artykuł „Sztuczna inteligencja w praktyce. Nudna, ale użyteczna?” Przedstawiono tam zastosowanie, w którym AI/SI działa jako znawca pewnego przedmiotu (tematu), w obrębie którego sensownie odpowiada na możliwe pytania. W artykule tym przedmiotem jest system automatyki przemysłowej, czyli zestaw maszyn-automatów, na którym żaden człowiek się nie wyznaje, ale robi to (wyznaje się) sztuczna inteligencja, tzn. odpowiednio wytrenowany („nakarmiony”) wariant AI.
Pomysł polega na tym, żeby tym przedmiotem, od którego ekspertem jest AI, zrobić AstroAkademię, tzn. treść jej stron.
Tzn. żeby uzyskać dostęp do pewnej AI i tak wytrenować pewną jej „końcówkę” (pewien jej interfejs), żeby odpowiadała na pytania z zakresu AstroAkademii.
Sprawa jest istotna, ponieważ żaden pojedynczy człowiek nie ogarnia AstroAkademii. Contenty artykułów i dyskusji na forum liczą w sumie 35 096 982 znaki, co odpowiada ok. 22 tysiącom stron druku (po 1600 znaków na stronie), lub 73 książkom-tomom po 300 stron każda. A jeszcze jest treść zawarta w wykresach, kosmogramach i nagraniach wideo – chociaż nie wiem, czy AI może czytać treści nie-tekstowe.
Jeśli masz pomysł, jak to zrobić, napisz. Odpowiadając tutaj, lub emailem a1@wojciechjozwiak.pl.
Plaża po odpływie. Czerwiec 2023
Komentarze:
2023-11-01 JSC: Porywasz się na gruby temat.
Przyjęło się brać się za to za pomocą LLM, ale dla amatorów jest to sprawa ekstremalnie trudna, a w językach niedominujących to już w ogóle. Jeśli chciałbyś iść od tej strony to trzeba by wziąć coś obsługującego pamięć i spróbować to zapętlić, żeby szedł po całej Akademii.
2023-11-01 JSC: Jeśli chodzi zas o content nietekstowy...
to w przypadku wykresów, kosmogramów itp. (filmy bez wydatnej pomocy ekspertów zajmujących się tajnikami tych technologii to temat raczej stracony) sądzę, że nie są do końca zapisywane jako bez tekstowe. Edytory muszą mieć dostęp do struktury danych, na których obrabiają. I to daje jakoś szansę na przyłapanie jakiś plików z zapisem w formie XML i wtedy powinno się dać zrobić interfejs dla LMM, który wydobywałby dane stamtąd i przekształcał je na tekst w języku ludzkim, którym AI mogłaby śmiało operować.
2023-11-02 Adam Pietras: Interfejs
Dać przejście z cyfrowego na analogowy wpisywane ręcznie, wystarczy sobie odpalić dowolny i najprostszy program muzyczny żeby zobaczyć jak to funkcjonuje.
2023-11-02 JSC: @Adam Pietras
Możesz szerzej omówić to co napisałeś? Zdaje się, że dokonałeś ostrego skróta myślowego...
2023-11-02 Adam Pietras: - JSC - cyfra, analog, język
Witam serdecznie, tu się rozchodzi po części o wątki obecne w mojej prywatnej korespondencji z P. Wojciechem. Tam padł temat sztucznych sieci neuronowych, o których mam jakieś pojęcie choćby na zasadzie moich zainteresowań kognitywistyką i neurobiologią. Natomiast najnowsze SI buduje się na sieciach neuronowych. //////// W kwestii analogowości, tj. danych nie-tekstowych, mamy programy rozpoznające mimikę twarzy, barwy, formy (SI robi jakieś tam powiedzmy obrazki artystyczne i muzykę). Dlatego piszę o programach muzycznych, bo tam informacja jest przekazywana na zasadzie krzywej, funkcji trygonometrycznej. Kręci się pokrętłem (analog), zegar pokazuje funkcję (linia łamana, fala, częstotliwość tego czy tamtego), a SI robi z tego brzmienie, ton, długość, mnóstwo innych rzeczy. ///////// Trudno mi od czegoś konkretnego zacząć, bo temat jest bardzo szeroki, natomiast z doświadczenia widzę, że jeśli ogarnąć trochę szerzej czym jest taka dziedzina matematyki jak logika, to programowanie wchodzi w dużej mierze intuicyjnie. W tym momencie mamy kilka prostych ciągów logicznych i to polega na tym, żeby umiejscowić to w języku. Ja poza podstawy na tą chwilę nie ogarniam, natomiast myślę, że to nie jest rzecz dla mnie niemożliwa. Pozdrawiam serdecznie.