W Money.pl jest (z czerwca 2023) artykuł „Sztuczna inteligencja w praktyce. Nudna, ale użyteczna?” Przedstawiono tam zastosowanie, w którym AI/SI działa jako znawca pewnego przedmiotu (tematu), w obrębie którego sensownie odpowiada na możliwe pytania. W artykule tym przedmiotem jest system automatyki przemysłowej, czyli zestaw maszyn-automatów, na którym żaden człowiek się nie wyznaje, ale robi to (wyznaje się) sztuczna inteligencja, tzn. odpowiednio wytrenowany („nakarmiony”) wariant AI.

Pomysł polega na tym, żeby tym przedmiotem, od którego ekspertem jest AI, zrobić AstroAkademię, tzn. treść jej stron.

Tzn. żeby uzyskać dostęp do pewnej AI i tak wytrenować pewną jej „końcówkę” (pewien jej interfejs), żeby odpowiadała na pytania z zakresu AstroAkademii.

Sprawa jest istotna, ponieważ żaden pojedynczy człowiek nie ogarnia AstroAkademii. Contenty artykułów i dyskusji na forum liczą w sumie 35 096 982 znaki, co odpowiada ok. 22 tysiącom stron druku (po 1600 znaków na stronie), lub 73 książkom-tomom po 300 stron każda. A jeszcze jest treść zawarta w wykresach, kosmogramach i nagraniach wideo – chociaż nie wiem, czy AI może czytać treści nie-tekstowe.

Jeśli masz pomysł, jak to zrobić, napisz. Odpowiadając tutaj, lub emailem a1@wojciechjozwiak.pl.

ai-w-aa_800.jpg
Plaża po odpływie. Czerwiec 2023