Czy ChatGTP lub pokrewna SI/AI już działają jako wtórniki? Co to jest wtórnik? To coś, co mówi „duchem” pewnej osoby, zmarłej lub żyjącej, a potrafi to robić, ponieważ zostało nakarmione (wytrenowane) korpusem zachowanych tekstów tej osoby. Żywi mogliby trenować swoje wtórniki osobiście.

Gdzieś mi mignęło z ekranu, że jakaś PL instytucja zrobiła w powyższym stylu „sztucznego Kopernika”, co raczej byłoby prymitywną zabawką, ale też jest to dowód, że idea wtórników krąży w „e-powietrzu” i zaraz zostanie zrealizowana lub raczej zacznie być realizowana, bo ulepszać takie coś można bez końca. Kopernik mówił językiem dalekim od obecnego polskiego i nic w tym języku nie napisał, więc na razie mały z niego pożytek. Ale wyobraź sobie, że twarz z ekranu podobna do Adama Mickiewicza przemawia improwizując wierszem uderzająco podobnym do „Pana Tadeusza” i „Trzech budrysów” oraz komentuje bieżące wydarzenia bazując na poglądach z „Ksiąg pielgrzymstwa”.

Albo twarz Stanisława Lema z ekranu kontynuuje „Summę technologiczną” i rozważa przygody Pilota Pirxa. Od razu np. Sławoj Żiżek zamówiłby swojego wtórnika już za życia i pomyśl: oto każdy może podyskutować z e-Żiżkiem i w swoim blogu zamieścić wywiad z nim. A e-Żiżek jest niestrudzony i zasuwa we wszystkich możliwych językach na wszelkie tematy.

Oczywiście, nie musiałyby istnieć osobne maszyny, tu e-Żiżek, tam e-Einstein. Ani nawet osobne programy, ponieważ spokojnie mogłyby one być, każdy z nich, specjalną funkcją jednego „modelu językowego” w rodzaju ChatGTP lub podobnego. Taka funkcjonalność wkrótce zrobiłaby się (lub już jest robiona?!) dostępna dla każdego i każdy mógłby/będzie mieć swojego osobistego wtórnika.
Tu jest logiczny fork, ponieważ funkcje wtórników czyli gadaczy twoim głosem i umysłem, będą mieszać się z funkcjami osobistych e-asystentów, o których już z 10 lat temu pisał Nick Bostrom lub ktoś z jego tematu. Oczywiście, tu powstaje rój problemów, co wolno, czego nie wolno. Kogo wolno wtórować i komu? Czyją własnością jest WTÓR po śmierci oryginału? Czy wtórowie mogą być podmiotami prawa, zawierać umowy, sprzedawać-kupować? Czy wtóra można lub czy on sam może, przetransformować się w spółkę typu z o.o. lub fundację? Czy wtór może nie mieć oryginału, bo jest np. „umysłem” korporacji? Lub autorem zbiorowym, jak kiedyś archaicznie bez żadnej AI zaistniono Bourbakiego? Lub rzecznikiem bytu nie-ludzkiego, np. rzeki, puszczy lub góry? Lub całej Gai? Oto są pytania.


Tekst zamieszczony także w AstroAkademii: Wtórniki (wtóry) osób zmarłych lub żyjących.
Tamże poniższa grafika, z: LINK.

Kot...