2022-12-12
Czy Mastodon spełni moje oczekiwania? Są one te same od lat: znajdowanie ludzi, którzy myślą o podobnych sprawach co ja, i dyskutowanie aż, być może, do podjęcia decyzji skutkujących w realu.
Zarejestrowałem się w serwisie Mastodon. Podziałała reklama, którą zrobił tej społecznościówce Jeff Jarvis artykułem „Mastodon Twitter. Jaki internet po Elonie Musku?” spolszczonym przez wszystkoconajwazniejsze.pl. Bardzo zalecam przeczytać.
Czym różni się Mastodon od Twittera lub Facebooka? – Tym, że nie jest centralą. Nie jest silosem, gdzie pod jedną „czapką” ma toczyć się całe internetowe życie pewnej (wielkiej) grupy ludzi. Przecież Internet powstał jako sieć. Jako sieć łącząca osoby (z ich komputerami i telefonami) jako węzły tej sieci. Tymczasem społecznościówki-silosy-centrale są, właściwie, de-sieciami. Są e-monarchiami lub e-tyraniami, łagodnymi wprawdzie, ale... Kogo Facebook banował, przeważnie nie wiadomo za co, ten wie.
Ważniejsza jednak sprawa jest taka, że większość informacji, które dostajemy na FB lub Twitterze, po prostu nas (tzn. mnie jako przykład) nie interesuje, a często wk...a. Nie mam ochoty podziwiać zdjęć tego, co kto jadł/a, ani na której plaży się grzał/a. Nie obchodzi mnie, jaką kto nową fotkę wstawił/a sobie na profilu. Nie akceptuję narcyzmu. Za to kiedy podejmowałem na FB tematy, które mnie naprawdę obchodzą, to odzewu nie było. Więc najwyraźniej FB nie jest dla mnie. Ok, zostanę tam, ale bez wiązania zawyżonych nadziei. Wypróbuję Mastodon.
Mastodon nie jest silosem czyli e-centralą, jest siecią franczyz. Twórca Mastodona, Eugen Rochko, czytaj „Roczko”, urodzony 1993 Rosjanin z niemieckim obywatelstwem, udostępnił oprogramowanie tej sieci. Dlatego każdym kto chce i ma odpowiednią wiedzę, może uruchomić swój serwer Mastodona. Właścicielami i zarządcami tych serwerów-węzłów są więc „osoby trzecie”, które dla swojego węzła ustanawiają własne zasady, oczywiście mieszczące się w ogólniejszym etosie Mastodona. Np. polski węzeł, którym zarządza Krzysztof Dmowski, ma maksymalną długość wpisu równą 2048 znaków – zdaje się 4 razy większą niż oryginalny węzeł Rochki.
Czy Mastodon spełni moje oczekiwania? Jakie? Właściwie, są one te same od wielu lat: znajdowanie ludzi, którzy myślą o podobnych sprawach co ja, i dyskutowanie aż, być może, do podjęcia decyzji skutkujących w realu.
AstroAkademia, Wojciech Jóźwiak.PL i Taraka zostały przeze mnie założone z tym samym celem. Zapraszam na Mastodona!
Komentarze:
2022-12-12 JSC: A to czego oczekuję od sieci społecznościowych...
tego raczej nie dostanę. Po kilku pierwszych kontaktach z Facebookiem odkryłem, że takie twory przyciągają towarzystwo (zwane gimbazą), które mnie wręcz odrzuca. A (...)starsze pokolenie(...) oddelegowało do Twittera nie lepszy sort... co boli jeszcze bardziej tymbardziej, że USA uczyniły sobie z tej witryny jeden z filarów swojej soft power.
2022-12-12 Tomasz Wasyłyk: Elon Groźny
A co, ten tam, srogi Elon, zrobił Twitterowi, że nie wypada już na nim przebywać?
2022-12-12 Wojciech Jóźwiak: Elon Mózg
Ja w Mastodonie szukam alternatywy dla Facebooka, nie Twittera. Twittera obserwuję/czytam, ale nie zabieram tam głosu. Na Twitterze nie widzę dialogu, tylko występy rzeszy monologistów.
2022-12-13 JSC: Elon Rozrabiaka
na przykład przez zabawę z Niebieską Odznaką dopuścił do takiego trzęsienia na giełdach*, że głowa mała, a do tego dochodzi chaotyczna polityka banowania... z jednej strony odbanowuje Trumpa, który powinien być sądzony za zamach stanu, a z drugiej banuje Keyna Westa za swastykę i ogólnie za propagowanie nazizmu, które w USA jest stety/niestety legalne, ergo absolutyzm wolności słowa jest wybiórczy.
2022-12-16 Tomasz Wasyłyk: Elon Barbarzyńca
ad JSC
2022-12-17 JSC: ad. Adam Wasylyk
(...)Poza tym, bez przesady z tym zamachem stanu.(...)
Po polsku na pewno, ale (...)język ojczysty(...) Twittera to angielski, a ten ma dużo krótsze słowa... co daje szansę na jakąś komunikatywność.
No niestety... jednym z filarów nieszczęść zachodniej cywilizacji to zrównywanie cyklistów z socjalistami jakby to powiedział Antoni Słomiński używając przy tym grubego słownictwa... choćby ci nieścięśni lewacy.
2023-01-26 JSC: Ostatnio natrafiłem na ciekawostkę związaną z technicznymi bebechami Mastodona
Jak się okazuje, Mastodon jest oparty na protokole activitypub... Jakby ktoś, a zwłaszcza Pan Wojciech chciał coś robić w ten deseń to odsyłam do specyfikacji W3C: