Zarejestrowałem się w serwisie Mastodon. Podziałała reklama, którą zrobił tej społecznościówce Jeff Jarvis artykułem „Mastodon Twitter. Jaki internet po Elonie Musku?” spolszczonym przez wszystkoconajwazniejsze.pl. Bardzo zalecam przeczytać.

Czym różni się Mastodon od Twittera lub Facebooka? – Tym, że nie jest centralą. Nie jest silosem, gdzie pod jedną „czapką” ma toczyć się całe internetowe życie pewnej (wielkiej) grupy ludzi. Przecież Internet powstał jako sieć. Jako sieć łącząca osoby (z ich komputerami i telefonami) jako węzły tej sieci. Tymczasem społecznościówki-silosy-centrale są, właściwie, de-sieciami. Są e-monarchiami lub e-tyraniami, łagodnymi wprawdzie, ale... Kogo Facebook banował, przeważnie nie wiadomo za co, ten wie.

Ważniejsza jednak sprawa jest taka, że większość informacji, które dostajemy na FB lub Twitterze, po prostu nas (tzn. mnie jako przykład) nie interesuje, a często wk...a. Nie mam ochoty podziwiać zdjęć tego, co kto jadł/a, ani na której plaży się grzał/a. Nie obchodzi mnie, jaką kto nową fotkę wstawił/a sobie na profilu. Nie akceptuję narcyzmu. Za to kiedy podejmowałem na FB tematy, które mnie naprawdę obchodzą, to odzewu nie było. Więc najwyraźniej FB nie jest dla mnie. Ok, zostanę tam, ale bez wiązania zawyżonych nadziei. Wypróbuję Mastodon.

Mastodon nie jest silosem czyli e-centralą, jest siecią franczyz. Twórca Mastodona, Eugen Rochko, czytaj „Roczko”, urodzony 1993 Rosjanin z niemieckim obywatelstwem, udostępnił oprogramowanie tej sieci. Dlatego każdym kto chce i ma odpowiednią wiedzę, może uruchomić swój serwer Mastodona. Właścicielami i zarządcami tych serwerów-węzłów są więc „osoby trzecie”, które dla swojego węzła ustanawiają własne zasady, oczywiście mieszczące się w ogólniejszym etosie Mastodona. Np. polski węzeł, którym zarządza Krzysztof Dmowski, ma maksymalną długość wpisu równą 2048 znaków – zdaje się 4 razy większą niż oryginalny węzeł Rochki.

Czy Mastodon spełni moje oczekiwania? Jakie? Właściwie, są one te same od wielu lat: znajdowanie ludzi, którzy myślą o podobnych sprawach co ja, i dyskutowanie aż, być może, do podjęcia decyzji skutkujących w realu.

AstroAkademia, Wojciech Jóźwiak.PL i Taraka zostały przeze mnie założone z tym samym celem. Zapraszam na Mastodona!