2021-04-26
Czy kryptotechnika – czyli blockchain – może całkiem wyrugować tradycyjne waluty oparte o takie lub inne „dobro bardzo rzadkie”?
Czy kryptotechnika – czyli blockchain – może całkiem wyrugować tradycyjne waluty oparte o takie lub inne „dobro bardzo rzadkie” (np. złoto, decyzja wysokiego urzędnika kreująca pieniądz typu fiat, energia zużyta na wydobywanie bitcoinów)?
Znalazłem dwa teksty o tym, ale oba napisane 3 lata temu. Czy coś aktualnego dzieje się w tej dziedzinie?
Czy coś wiesz o tym? (– Ty, tak TY !)
Oto te 2 teksty z 2018 r.:
Demystifying Crypto Assets: A Digital Barter System
Blockchain solves bartering problem. Money and What is Barter?
Komentarze:
2021-04-26 JSC: Na teraz to ja wiem 3 rzeczy...
- guru (...)inwestowania(...) nadal mają krypto za kasyno, chociaż coniektórzy zaczynają mieć taką opinią o poważnych FIAT takich jak dolary i euro
2021-04-26 Wojciech Jóźwiak: Filozofia pieniądza
Temat jest (po)ważny: dotyczy filozofii pieniądza. W miarę czasu i przemyśleń napiszę więcej.
2021-04-26 JSC: Przypomniałem sobie jeszcze 4 rzecz...
Otóż na problem z kartami graficznymi natrafiłem przy okazji artykułu o kartach graficznych pozbawionych wyjścia video... https://www.gry-online.pl/hardware/producenci-szykuja-karty-graficzne-dla-kopaczy-kryptowalut/z01f22e
2021-05-04 JSC: Temat jest (po)ważny: dotyczy filozofii pieniądza.
Skoro tak to pozwolę sobie zalinkować do ciekawego komentarza z teorią na temat obecnego kryzysu ekonomicznego...
2021-05-04 JSC: Przed chwilą trafiłem na ciekawy artykuł dotyczący polskiego systemu bankowiego...
https://subiektywnieofinansach.pl/ujemne-oprocentowanie-depozytow-czy-jest-sposob-zeby-zmusic-banki/ - wygląda, że teraz jest jazda bez trzymanki.
2021-05-05 JSC: Widać szykuje się niezły remanent w geoekonomii
bo znowu natrafiłem na materiał na czasie: tym razem o cyfrowym juanie tym co dzięki niemu chce osiągnąć tamten rząd:
2021-05-10 Piotr Paprocki: Dwie perspektywy
Cześć,
Myślę, że z perspektywy tematyki tego cyber-mikro-środowiska są dwa aspekty kryptowalut szczególnie interesujące: ich ambiwalentny wpływ środowiskowy (z jednej strony duży ślad węglowy wg niektórych "bez sensu", choć nasuwa się porównanie ze śladem węglowym systemu tradycyjnej bankowości; a z drugiej potencjał na wsparcie inicjatyw zielonej gospodarki). Druga sprawa to ich efekt decentralizujący - nieprzypadkiem są bardzo popularne chociażby wśród agorystów czy techno-akkceleracjonistów - technologia umożliwia nie tylko decentralizację przepływu informacji (z różną skutecznością, vide social mediowe molochy), ale także przepływu środków płatniczych. To systemowe znaczenie krypto jako decentralizatora z jednej strony może być wielką szansą tych technologii jak również ich kłopotem - jeśli miałyby powstać państwowe kryptowaluty albo gdyby rządy blokadami "przekłułyby bańkę". Trudno wyrokować, na razie to w dalszym ciągu ciekawostka wzbudzająca podobne fantazje jak hazard, choć też ekosystem w którym kiełkuje wiele nowych inicjatyw łączących świat materialny i informacyjny
2021-05-10 JSC: Z tą decentralizacją socjal network na krypto...
to jest jeden feler. Swego czasu trochę wchodziłem do TOR’a i zobaczyłem tam, że polski fragment tej sieci zajmuje się głównie przewałami, a zainteresowań konstruktywnych jest tyle co kot napłakał.
2021-05-14 JSC: Breaking News...
wybuchła afera z bitcoinami Muska... https://subiektywnieofinansach.pl/elon-musk-kontra-bitcoin-co-nam-mowi-o-krypto-wolta-miliardera/
2021-05-14 Wojciech Jóźwiak: Musk bitcoina
Ja to zjawisko zauważyłem wczoraj rano bezpośrednio na https://www.worldcoinindex.com/coin/bitcoin.
Skokowo w nocy btc spadł o 8 tys $ czyli o 15%. Dopiero wtedy jąłem rozglądać się po necie i widzę, że to Elon Musk narozrabiał. Ma gość moc generowania skoków, na których zarabia. Mniejsi takiej mocy nie mają.
2021-05-14 Wojciech Jóźwiak: Doge na Coinbase?
2021-05-14 Wojciech Jóźwiak: Doge. Dzięki
Dzięki za info. Obserwuje Dogecoina, chociaż dotąd nie kupiłem. Może to zrobię.
2021-05-16 Wojciech Jóźwiak: Doge i Cardano
2021-05-17 JSC: Breaking News...
Właśnie Holandia wydaliła do Polski rezydenta karteli, które wykorzystywały pieniądze ulokowane w banku spółdzielczym w Skierniewicach do obsługi finansowej kryptogiełdy BitFinex... https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-05-17/szef-gangu-pral-pieniadze-dla-karteli-narkotykowych-polsce-wydal-go-holenderski-sad/
2021-05-17 Wojciech Jóźwiak: Bank w Skierniewicach
2021-05-20 Wojciech Jóźwiak: Dół Bitcoina 19 maja
W ostatnich Bitcoinowi się nie wiedzie. Najpierw Elon Musk go zdeprecjonował (mówiąc, że za BTC nie sprzeda Tesli), a wczoraj rząd chiński go zbanował. BTC zdołował strasznie, spadł do 30 tys.$, a razem z nim (co trochę dziwne) wszystkie krypciochy. Ale już dziarsko podnoszą się z upadku, najszybciej Polygon Matic. W horoskopach nic -- nic! -- nie widać... Link do tego kosmogramu: Dół bitcoina
2021-05-20 Wojciech Jóźwiak: Ale Daniel Krawisz mówi...
2021-05-23 JSC: Wojtek ponoć zamierzasz pisać coś na temat teorii pieniądza...
no to podrzucę ci artykuł, w którym padają już na prawdę obrazoburcze tezy... https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26905548,rzady-maja-moc-po-30-latach-wladza-nad-rynkami-wraca-w-rece.html
2021-05-23 Wojciech Jóźwiak: @JSC. Największa rewolucja w finansach przed nami
Przeczytałem. Jedyną nadzieją jest wynalezienie naprawdę dobrej kryptowaluty, dzięki której będzie mogła działać niezależna ekonomia -- niezależna od państwowego pieniądza. Warunki już dojrzały do tego, żeby "pojemnikiem" dla wszelkich stosunków ekonomicznych było nie państwo (władza terytorialna) tylko globalna Sieć, czyli Internet. Bitcoin z początku jego historii dawał nadzieję na wyzwolenie ekonomii od pasożyta-państwa, ale wkrótce okazało się, że jest uzależniony od walut "naziemnych", jak USD, EU i inne, m.in. dlatego, że kopacze muszą za naziemne waluty kupować prąd do kopania. Wiążę nadzieje z wejściem Plutona do Wodnika, 2023, bo to dobry moment na wynalezienie wreszcie w pełni "latającej" blockchainowej waluty. (BTC został wypuszczony podczas poprzedniego wejścia Jowisza do Wodnika.) Wtedy przez jakiś czas będą istnieć dwie równoległe gospodarki, jedna na dotychczasowych walutach naziemnych, druga na "freedom-coinach". Te drugie oczywiście wygrają i dolar, euro, PLN, juan itd. przejdą do historii. To wynika z logiki rozwoju potencjału zawartego w blockchainie.
2021-05-23 Wojciech Jóźwiak: Apropo Dogecoina
Dogecoin, podobno ulubieniec Muska, spada chyba jeszcze szybciej/głębiej niż BTC.
2021-05-27 JSC: Chyba interes zaczyna się walić...
https://antyweb.pl/kopalnie-kryptowalut-w-coraz-wiekszych-tarapatach
2021-05-28 Wojciech Jóźwiak: 36 k$ czyli nie ma piwa za bitkojny
Btc w ciągu ost. doby wynurzył się lekko powyżej 40 k$, ale potem spadł znów do 36.7k$. Dół trwa. (zob. https://www.worldcoinindex.com/coin/bitcoin). Ja bym radził teraz kupować, skoro tani. Jednak uważam, że bitkojn jest zbyt silnym "organizmem", żeby restrykcje rządów miały mu poważnie zaszkodzić. Urośnie! Jednak artykuł, który podał JSC, pokazuje główną słabość bitkojna, tzn. jego energożerność. Która pociąga inne wady, które można określić jako "ciężkość". Przez to nie rozwinęła się ekonomia bitkojnowa. Jak twittował kryptoguru Daniel Krawisz, "Dlaczego w 2012 można było kupić piwo za btc, a teraz nie?" -- No właśnie.
2021-05-28 Piotr Paprocki: update
Być może nadzieja całego ekosystemu w nowych projektach, może lżejszych czy łatwiejszych w implementacji niż sam btc?
Swoją drogą nie wiem, czy ten temat był to poruszany, ale wskazuje się, że ostatni spadek kursu bitcoina wynika z ostrych wypowiedzi i zapowiedzi restrykcji ChRL, którego partia próbuje przepchnąć E-Yuana jako następnce bardzo popularnego tam bitcoina z dodatkowymi funkcjami - przede wszystkim działającymi na korzyść monitoringu i centralnego sterowania...
2021-05-28 Wojciech Jóźwiak: Nadzieja ekosystemu
Też tak myślę. (Jak Paweł Mechliński.) Bitcoin powstał w oparciu o dobro rzadkie, którym jest kopane przy dużych nakładach energii, cyfrowe złoto, czyli trudne do odgadnięcia ciągi cyfrowych znaków. To dobro rzadkie jest słabym punktem pomysłu. Chcę napisać o tym więcej, ale najpierw potrzebuję się dokształcić w temacie.
2021-05-28 JSC: A ja ze swojej strony dotarłem do pewnego aspektu...
który ma istotny wpływ na energochłonność BTC. Jest nim tzw. proof-of-work, a dokładniej jego trudność. Otóż okazuje się, że jest on dostosowywany do ogólnej mocy sieci kopiącej tak, aby co ok. 10 min. powstała nowa paczka BTC.
2021-05-31 JSC: A tu się okazuje, że odsiecz dla kryptowalut idzie ze stanów...
Texas przemierza się do zrówuprawnienia ich z walutami FIAT...
2021-05-31 Piotr Paprocki: Gdzie krypto już wyrugowało FIAT
Okazuje się, że w społecznościach wyspiarskich kryptowaluty są w stanie zająć nisze, której tradycyjnym systemom finansowym zajmować się nie opłaca:
2021-05-31 JSC: Ja bym powiedział, że zainteresowane kryptowalutami...
powinne być zainteresowane małe regiony, których gospodarkę ma taką gospodarkę, że gotówka przez nie się przelewa, a nie krąży, a co za tym idzie nie są w stanie utworzyć tzw. optymalnego obszaru walutowego*... do których można zaliczyć nawet całe kraje takie jak Włochy, Grecja, Portugalia czy Kosowo.
2021-05-31 Wojciech Jóźwiak: Gotówka przez nie się przelewa?
2021-05-31 JSC: Gospodarka przelewowa...
to gospodarka, w której wysoki udział ma logistyka transgraniczna i turystyka międzynarodowa... na tyle wysoki, że w dobry guście jest mieć jakąś rezerwę walutową. Oczywiście rolę tej rezerwy mogą pełnić automatyczne mechanizmy przewalutowania zintegrowane z kontem bankowym.
2021-06-03 JSC: Natrafiłem na ciekawy fakt dotyczący e-CNY...
otóż ma on pomagać w obchodzeniu amerykańskich sankcji..
2021-06-04 JSC: Na BTC szykuje się interesujący fork...
Taproot ma wdrożyć technologie anomizującą i smart-contracts...
2021-06-05 Wojciech Jóźwiak: Przy okazji: Digital Assets: kto to jest?
Digital Assets. Strony i piszący w nich autorzy przeważnie jakoś się przedstawiają. W Digital Assets to totalne krypto czyli ukrywanie się, żadnej informacji o sobie.
2021-06-05 Wojciech Jóźwiak: 46 milionów Amerykanów posiada Bitcoin
2021-06-05 JSC: Na pewno nie aż tyle:)
A mówiąc na poważnie to Amerykanie na tyle wyjątkowy, że powinni dać radę wykręcić sporo tego już na początkowym etapie adaptacji tej technologii:
2021-06-05 JSC: O ile co do przyszłości kryptowalut można się kłócić to blockchain już zyskał masę krytyczną...
w kwietniu zeszłego roku ruszyła chińska sieć BSN, a w przyszłości należy się spodziewać, że sieć ta BSN będzie filarem Cyfrowego Nowego Szlaku Jedwabnego, a i do Europy wpuści ona swoje macki.
2021-06-06 Wojciech Jóźwiak: bsnbase.io czyli czy musimy po chińsku?
Dodam, że ja raczej ze względu na wolnościowy patriotyzm wolałbym do (nieznanych mi jeszcze) własnych celów korzystać z rozwiązań zachodnich. Czy np. Ethereum ma swoje podobne manuale?
2021-06-06 JSC: Dopiero co na to na trafiłem...
a po za tym jak trochę się w to wczytałem to szybko stało się jasne, że to jest raczej infrastruktura w rodzaju chmury, a zatem nie jest to strona, od której powinno się rozpatrywać jak i do czego powinno się wykorzystywać technologie blockchainowe. Właściwą stroną początku poszukiwań jest coś co się nazywa Decentralized Aplikations, a w skrócie to dApps... w ramach możliwości mogę coś tam przydatnego poszukać.
2021-06-09 JSC: Od teraz w Salwadorze można kupować piwo za BTC...
tak donosi witryna digitalassets.pl... https://digitalassets.pl/salwador-pierwszy-na-swiecie-ustanawia-bitcoin-jako-prawny-srodek-platniczy/
2021-06-09 JSC: I to nie jest ostatnie słowo Latynosów w tym temacie...